XXIII RAJD GRANICA – SZKLARSKA PORĘBA 2015

W dniach 17 – 20 września 2015 r. Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „WARSZTACIAKI” uczestniczyła w Ogólnopolskim Rajdzie Granica w Szklarskiej Porębie. Drużyna „Warsztaciaki” powstała przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Dęblinie z inicjatywy podharcmistrza Michała Pastuszaka.

RAJDwwwwPierwszego dnia, po całonocnej podróży zakwaterowaliśmy się w Ośrodku „Siła” i ruszyliśmy w trasę. Na drodze naszej wędrówki znalazła się Chata Walońska, w której oglądaliśmy minerały i kamienie, jakie można spotkać w tym rejonie. Uczestniczyliśmy również w warsztatach, gdzie można było samodzielnie wykonać bransoletkę z kamieni półszlachetnych lub zapoznać się z obróbką kwarcu górskiego. Następnym etapem wędrówki był Wodospad Szklarka, formacje skalne zwane Chybotkiem oraz Złoty Widok, z którego rozpościerał się piękny widok na Karkonosze. Dzień zakończyliśmy harcerskim ogniskiem. Drugi dzień to wyprawa w Góry Izerskie. Naszym celem był Stóg Izerski na który dostaliśmy się kolejką gondolową. Po długim marszu, podziwiając piękne widoki, zeszliśmy do Świeradowa Zdroju – przepięknej miejscowości uzdrowiskowej. Wieczorem braliśmy udział w warsztatach rękodzielniczych. Kolejny dzień to kolejne wyzwania. Tym razem naszym celem była Szrenica, na którą wjechaliśmy wyciągami krzesełkowymi, dla wielu było to bardzo emocjonujące przeżycie i przełamanie strachu. Na szrenickim szczycie mieliśmy spotkanie z Prezesem PFRON-u Panią Teresą Hernik, która towarzyszyła nam również na Mszy Św. oraz na uroczystym apelu kończącym zlot. Ze Szrenicy zeszliśmy szlakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem, a widoki jakie towarzyszyły naszej ciężkiej wędrówce zapierały dech w piersi. I tak… zmęczeni, ale szczęśliwi przywitaliśmy ostatni dzień, który kończył się uroczystym apelem.  Było na nim wielu zacnych gości m.im. Naczelniczka ZHP Małgorzata Sinica.

Udział w Rajdzie był wielkim wyzwaniem zarówno dla Uczestników, jak i kadry WTZ. W tym krótkim czasie przeszliśmy wiele granic: zmęczenia, bólu, strachu i braku wiary we własne możliwości. Dziś wiemy, że wszystko zależy od nas, naszej determinacji i życzliwości ludzi których spotykamy na swojej drodze. Dlatego serdecznie dziękujemy za świetną organizację i wspaniałą atmosferę hm. Dorocie Kołakowskiej, phm. Aldonie Karlak, pwd. Małgosi Ćwikowskiej, hm. Łukaszowi Nowickiemu oraz „groźnemu” oboźnemu Radkowi Kobyłeckiemu.

DSCF7715Specjalne podziękowania dla phm. Michała Pastuszaka za zmotywowanie naszej działalności w Harcerstwie Nieprzetartego Szlaku. Wszyscy zostawiliśmy kawałek serca w Szklarskiej Porębie i mamy nadzieję, że będzie nam dane jeszcze spotkać się w tak sympatycznym gronie 🙂 CZUWAJ !!! 🙂

DSCF7439 DSCF7474 DSCF7479 DSCF7545 DSCF7590 DSCF7650 DSCF7665 DSCF7672 DSCF7713 DSCF7730 DSCF7745 DSCF7792 DSCF7887 DSCF7912 DSCF7973 DSCF7994 DSCF8017 DSCF8101 DSCF8176a DSCF8214 DSCF8258 DSCF8289 DSCF8323 kosciol DSCF8373      DSCF8391

Zapisz