22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi.

Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Wydarzenie znane jest również pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi. Ta data ma przypominać wszystkim o tym, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska. Zorganizowane na WTZ-tach zajęcia miały za zadanie pokazać jak niewiele trzeba, by choć trochę poprawić kondycję naszej planety… jak zadbać o własne podwórko.

Pierwszy w historii Dzień Ziemi obył się w 1970 roku. Do jego organizacji przyczyniły się wydarzenia, które miały miejsce na początku 1969 roku, kiedy nieopodal plaży znajdującej się w Santa Barbara w Kalifornii doszło do wycieku ropy w skutek czego zginęło 10 tysięcy zwierząt i ptaków.

W 1970 roku, krótko po pierwszym Dniu Ziemi, powołano Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Dzięki temu zostały podpisane akty prawne, które pozwoliły na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i ptaków. W trosce o naszą planetę warto wprowadzić rozwiązania, które mają korzystny wpływ dla ekologii. Segregowanie odpadów to podstawowy etap, z którym nadal mamy wiele kłopotów. Na podstawie wiersza „Sznurek Jurka” nasi Uczestnicy przepracowali „fizycznie” jak boisko, alejkę w parku, skwerek szybko zamienić w niekontrolowane wysypisko śmieci.

Bieżący rok przebiega pod hasłem Planeta kontra tworzywa sztuczne, któremu przyświeca myśl położenia kresu produkcji plastiku dla zdrowia ludzkiego jak i planetarnego, domagając się 60% redukcji produkcji WSZYSTKICH tworzyw sztucznych do 2040 roku. Również w trosce o następne pokolenia należy dążyć do przyszłości wolnej od plastiku.